Aktualności 15 kwietnia 2016 wyświetleń: 3365

BIO-eksperymenty na WKŚiR

Uczniowie drugiej klasy o profilu technik urzadzeń i systemów energetyki odnawialnej odwiedzili, w słoneczny piątkowy dzień, trzy laboratoria Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Wzięli czynny udział w przeprowadzeniu różnych ćwiczeń z zakresu biopaliw. Wykazali się przy tym umiejętnościami pracy w laboratorium. Organizatorom bardzo dziękujemy za gościnę.

Tematyka warsztatów jest zgodna z podstawą programową w zakresie biomasy, biopaliw płynnych i biogazu.

Klasa podzielona na 3 grupy pracowała na przemian przy trzech eksperymentach:

1. Pomiar i porównanie składu spalin silnika zasilanego:

a) olejem napędowym,

b) mieszaniną z dodatkiem wodoru (gaz Browna).

prowadzenie: dr hab. inż. A. Koniuszy, prof ZUT, mgr inż. Damian Pizoń (Katedra Inżynierii Systemów Agrotechnicznych).

2. Wytwarzanie biodiesela z ziaren słonecznika. Wyznaczanie lepkości wybranego biopaliwa za pomocą lepkościomierza rotacyjnego. Wytłaczanie oleju. Transestryfikacja.

prowadzenie: dr hab. inż. Małgorzata Hawrot-Paw, mgr inż. Monika Izwikow (Katedra Inżynierii Systemów Agrotechnicznych).

Gratulacje dla drużyny Dominika B., Dominika N., Marcela i Natana! Grupa ta uzyskała wynik 55% sprawności tloczenia oleju z zieren słonecznika.

3. Analiza właściwości biogazu. Charakterystyka substratów wykorzystywanych do produkcji biogazu.

prowadzenie dr inż. Patrycja Sałagan, mgr inż. Paweł Kołosowski (Katedra Budowy i Użytkowania Urządzeń Technicznych)

W pierwszej kolejności uczniowie ocenili organoleptycznie przydatność kiszonki jako substratu do fermentacji (zgodnie z normą branżową BN-749162-01) oraz zawartość suchej masy (zważenie wcześniej wysuszonych w 105 st. C prób i wyliczeniu suchej masy na podstawie normy PN-EN 12880:2000), odczynu (za pomocą pH-metrów).

Zajęcia były bardzo atrakcyjne i dobrze zorganizowane. Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się na kolejnych zajęciach z zakresu energetyki odnawialnej.

Agnieszka Raducka, Elżbieta Lesińska.

aktualizowano: 2016-04-15