Aktualności
148 rocznica urodzin naszego Patrona Szkoły
Dnia 27 listopada 2023 r. przypada 148 rocznica urodzin Władysława Orkana. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez Panią Beatę Ptak.
Patron naszej szkoły
Władysław Orkan
1875 – 1930
Pochwała życia
Wstałem dziś bardzo rano,
Gdy ptaki gwarzą o świcie,
Aby, nim głosy z nizin wstaną,
Pochwalić życie…
To bowiem szczęściem darzy,
Co nam o szczęściu śpiewa —
I wtedy tylko drogi skarb,
Gdy się go dusza spodziewa.
Zapłonione błękity,
Przez mrok złocące się struny,
Niebem zajęte gór szczyty —
Dzwonią na cudny dzień!
Różowy pobrzask wstaje,
W złote rozpala się łuny —
A Tatr zostrzone kraje,
Jak miecze pełne lśnień!
Rozkwitła zorza ranna,
Ogniem spłonęły niebiosy —
Dusza śpiewa: hosanna!
Raduje się jak ptak —
Z ziemi darzonej złotem,
Zachwytne budzą się głosy —
Rajskim ptasząt świergotem
Dzwoni różany krzak.
Blask coraz bielszy wschodzi
Nad zorze złotem ziejące —
Aże na lśniącej, płomienistej łodzi
Wypływa Słońce…
Dzieła tego pisarza, podobnie jak prawdziwe nazwisko, Franciszek Ksawery Smaciarz (Władysław Orkan to pseudonim literacki) we współczesnej kulturze literackiej i świadomości czytelniczej właściwie nie istnieje. Odeszło, niesłusznie, w zapomnienie. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu było świadectwem dziedzictwa kulturowego Polaków.
Kazimierz Wyka nazywał go największą indywidualnością twórczą i postawił w jednym rzędzie ze Stefanem Żeromskim i Władysławem S. Reymontem (…).
Urodził się 27 listopada 1875 roku w Porębie Wielkiej, malowniczej wiosce w Gorcach, w biednej rodzinie góralskiej Macieja i Katarzyny Smaciarzów, od najwcześniejszych lat poznawał smak wielkiej biedy. Matka, prosta wiejska kobieta, przywiązywała wielką wagę do wykształcenia swoich dzieci. Starszy brat Stanisław został biologiem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Władysław w latach 1884-1886 pobierał nauki w Porębie Wielkiej, następnie kształcił się w szkole zakonu cystersów w Szczyrzycu (1886-1888), by w końcu przenieść się do Gimnazjum św. Jacka w Krakowie.
Katarzyna Smaciarzowa była postacią znaną w świecie literackim Młodej Polski. Sama będąc półanalfabetką drukowała w ówczesnej prasie opowiadania. Była osobą o dużej kulturze osobistej, wdzięku i wielkiej życzliwość. Boso, piechotą, przemierzała drogę z Górców do Krakowa, przynosząc synom wiejskie pożywienie. Jej życiową postawę i determinację w zapewnieniu dzieciom warunków podstawowej egzystencji w mieście, oczarowany był Ignacy Sewer- Maciejowski, czyniąc ją bohaterką głośnej powieści Matka.
W krakowskim gimnazjum ujawnił Władysław swe zainteresowania literackie. Redagował szkolną gazetkę, a już w czwartej klasie powstały jego pierwsze obrazki sceniczne i poematy. W druku debiutował w 1895 roku w „Diable”. Utwory były już podpisane pseudonimem, który dziś jest bardziej znanym od prawdziwego nazwiska pisarza. W rok później przyszły pierwsze sukcesy. Otrzymał nagrodę w konkursie, za Cmentarną noc. Wśród jury zasiadali między innymi Adam Asnyk, Michał Bałucki, Ignacy Sewer-Maciejowski. Prominentni pisarze pomogli Orkanowi w szybkim debiucie książkowym. Był to romantyczno-patriotyczny poemat Nad grobem Matki. Dumania (1896).
Władysław Orkan zaangażował się aktywnie w działalność społeczną. Był członkiem tajnego kółka uczniowskiego działającego w szkole z inicjatywy Ligi Polskiej. Zaczął brać aktywny udział w życiu krakowskiej bohemy młodopolskiej. Zamieszczał wiersze w „Nowej Reformie”. Więzami przyjaźni związał się z „Krytyką” Wilhelma Feldmana i „Życiem” Stanisława Przybyszewskiego.
Julian Krzyżanowski nazwał go „pieśniarzem krainy kęp i wiecznej nędzy”. Polska wieś, jej piękno, nędza podhalańskich rolników zdominowały twórczość Orkana: poety, prozaika, publicysty, działacza społecznego, pierwszego teoretyka polskiego regionalizmu.
Franciszek Ksawery Smaciarz zmarł 14 maja 1930 roku w Krakowie, gdzie został pochowany na cmentarzu Rakowieckim. Rok później został przeniesiony specjalnym transportem do Zakopanego, gdzie spoczął na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. W ostatniej drodze towarzyszyło mu całe Podhale, które żegnało swojego dumaca z Gorców.
Twórczość Władysława Orkana
Poezje
- Nad grobem Matki. Dumania. Kraków 1896
- Z tej smutnej ziemi. Lwów 1903
- Z martwej roztoki. Kraków 1912
- Pieśni czasu. Piotrków 1915
Dramaty
- Skapany świat. Dramat w czterech aktach z epilogiem. Lwów 1903
- Ofiara. Fragment w trzech aktach z r.1846. Kraków 1905
- Wina i kara. Tragedia. Kraków 1905
- Franek Rakoczy. Epilog w trzech aktach. Lwów 1908
Nowele (z przedmową K. Tetmajera). Warszawa 1898
- Nad urwiskiem. Szkice i obrazki. Lwów 1900
- Herkules nowożytny i inne wesołe rzeczy. Kraków 1905
- Miłość pasterska. Nowele. Lwów 1908
- Wesele Prometeusza. Warszawa 1921
Powieści
- Komornicy Lwów 1900
- W roztokach (tom I i II) Lwów 1903
- Pomór Kraków 1910
- Drzewiej Kraków 1912
- Kostka Napierski Warszawa 1925
Publicystyka
Drogą Czwartaków. Od Ostrowca na Litwę. Kraków 1916
- Listy ze wsi (tom I i II). Warszawa 1925-1927
- Warta. Studia, listy, szkice. Lwów 1926
- Wskazania. Warszawa 1930
Utwory nieukończone
- Czantoria (i inne pisma społeczne). Warszawa 1936