Aktualności 10 kwietnia 2016 wyświetleń: 1776

1 ST z wizytą w sanepidzie

To już kolejna wycieczka zawodowa klasy I technik turystyki wiejskiej. Tym razem, w dniu 8.04.2016 r. uczniowie odwiedzili Graniczną Stację Sanitarno–Epidemiologiczną w Szczecinie, w której znajduje się między innymi Międzynarodowy Punkt Szczepień oraz punkt konsultacyjny z zakresu medycyny podróży dla marynarzy i osób wyjeżdżających za granicę.

W imieniu Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie, grupę przyjął Pan mgr inż. Grzegorz Galiński, specjalista w zakresie zdrowia publicznego i środowiskowego, który zajmuje się między innymi nadzorem epidemiologicznym w szczecińskim Porcie Morskim oraz Porcie Lotniczym Szczecin – Goleniów, jak również poradnictwem w zakresie medycyny podróży i szczepień ochronnych.

Tematem spotkania były „Zagrożenia zdrowia i profilaktyka w podróży”. Młodzież zapoznała się z zasadami przygotowania się do podróży w różne rejony świata oraz niebezpieczeństwami, które mogą spotkać turystów, szczególnie możliwością zakażenia chorobami tropikalnymi. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły przedstawione choroby, przed którymi należy się chronić podczas wyjazdów oraz podstawowe zasady higieny i profilaktyki. Omówiono także problem szczepień ochronnych przed podróżą, szczególnie w regiony, w których istnieje ryzyko zakażenia i zachorowania na choroby zakaźne i pasożytnicze zaliczane do wyjątkowo niebezpiecznych.

Z pewnością jest to cenna wiedza nie tylko dla turystów, ale również przyszłych pracowników branży turystycznej, dlatego na koniec uczniowie otrzymali foldery z podstawowym zakresem informacji na ten temat.

Katarzyna Galińska

aktualizowano: 2016-04-10