Archiwum gimnazjum

Archiwum gimnazjum 10 czerwca 2013 wyświetleń: 3742

Ogólnopolska Noc Profilaktyki w Szczecinie

Do priorytetowych zadań Policji należy zapobieganie oraz zwalczanie przestępczości. W poszukiwaniu nowych rozwiązań ukierunkowanych na wzmocnienie asertywnych postaw młodzieży wobec uzależnień Komenda Główna Policji proponuje włączenie się 22 czerwca br. do pierwszej w kraju Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki.

Ogólnopolska Noc Profilaktyki - koordynowana przez Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. promocji i bezpieczeństwa publicznego.Projekt wpisuje się w założenia programu MSW "Razem Bezpieczniej" oraz programu MEN "Bezpieczna i przyjazna szkoła".

Ubiegłoroczny, pilotażowy projekt Warszawskiej Nocy Profilaktyki utwierdził organizatorów w przekonaniu, że koniecznym jest rozwinięcie tej inicjatywy na cały kraj, w celu włączenia się w nią wszystkich pokoleń, grup zawodowowych i społecznych, aby chronić  dzieci i młodzież przed uzależnieniami od narkotyków, alkoholu czy przemocą.       Ogólnopolska Noc Profilaktyki to przedsięwzięcie  integrujące obywateli w działaniach na rzecz bezpieczeństwa publicznego, co wiąże się z kontynuowaniem ścisłej współpracy w tym zakresie Policji ze społecznością lokalną, z samorządem, placówkami oświatowymi, kulturalnymi, wychowawczymi poradniami psychologicznymi, organizacjami skupiającymi młodzież a także Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Obecnie trwają prace nad lokalnym harmonogramem  imprezy z wykorzystaniem działań profilaktycznych (w tym samym czasie w całym kraju): promujących modę na bycie wolnym od uzależnień.

W związku z powyższym zapraszamy uczniów, grono pedagogiczne i rodziców do wzięcia udziału w/w przedsięwzięciu. Według lokalnego harmonogramu "Ogólnopolska Noc Profilaktyki" o godz. 15.20 rozpocznie się marszem pod hasłem "Razem -wolni od uzalżnień" (od Pomnika Czynu Polaków do "Ogrodu Różanego"). W marszu będą uczestniczyć przedstawiciele wielu instytucji z miasta Szczecina (m.in. MOPR, ZHP, Straż Miejska, Straż Graniczna, Sanepid, Stowarzyszenia i Fundacje zajmujące się problematyką uzależnień). Od .godziny 16.00 do 19.00 na "Różance" zaplanowane są koncerty zespołów muzycznych, tanecznych i prezentacja pracy profilaktycznej w/w instytucji.

O godz. 18.00 w auli Collegium Balticum rozpocznie sie debata na temat: (nie) jestem wolny bo...z udziałem młodzieży i osób, które zawodowo zajmują się w/w problematyką.

Podczas debaty zostaną wypracowane wnioski, które przesłane zostaną do Komendy Głównej Policji i Urzędu Miasta Szczecin-Komisji Bezpieczeństwa i Wydziału Edukacji   jako propozycje pracy z młodzieżą i skuteczne metody zapobiegania zjawiskom  uzależnień.

Od godziny 19.00 do godziny 24.00 w Punkcie Konsultacyjnym MOPR przy ul. Jana Pawła II  w ramach pracy interdyscyplinarnej zaplanowano udział w dyżurze specjalistów: psychologa, policjanta, specjalisty od uzależnień i członka GKRPA.

Atrakcje przygotowane dla młodzieży szkolnej i rodzin w ramach "Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki" mają szczególne znaczenie przed zbliżającym się okresem wakacyjnym.  Treści  przekazywane w odpowiedniej formie, przez różne grupy społeczne, osoby w młodym wieku pozwolą na dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców.  Celem  imprezy jest budowanie relacji społecznych, międzypokoleniowych, rozwijanie świadomości zagrożenia i zapobieganie uzależnieniom wśród dzieci młodzieży.

Koordynatorem z Wydziału Prewencji KMP w Szczecinie jest kom. Katarzyna Legan, nr tel. 091 82 13 457.

Serdecznie zapraszamy.

Komendant Miejski Policji w Szczecinie