Aktualności

Aktualności 21 czerwca 2021 wyświetleń: 691

ECO for life

Powszechnie wiadomo, że palenie szkodzi zdrowiu. Jakiś czas temu dowiedziałem się, że palenie jest także szkodliwe dla środowiska. Dlatego też postanowiłem przystąpić do projektu ECO for life, a moje zadanie projektowe polegało na rzuceniu palenia. Z moim pierwszym papierosem miałem do czynienia jeszcze w szkole podstawowej, a palić zacząłem w wieku 14 lat. Teraz z perspektywy czasu żałuję tego kroku, bo przekonałem się jak ciężki jest to nałóg! Żeby rzucić palenie nie wystarczy mieć tylko dobre chęci, trzeba mieć też wielką siłę ducha. 

https://pl.freepik.com/zdjecia/zdrowie https://pl.freepik.com/zdjecia/zdrowie

Próbowałem różnych metod, jak dotąd bezskutecznie… Bardzo chciałbym porzucić ten okropny nałóg, bo przeszkadza mi w sporcie i finansowo! Przystępując do projektu miałem większą motywację do zrealizowania mojego celu. Warto się zastanowić 2 razy zanim sięgnie się po papierosa. Jeśli moja historia was nie przekonała, być może będą to fakty:

Palenie ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka: może powodować raka płuc, choroby układu krążenia, przyczynia się do rozwoju chorób serca, w tym do zawału, nadciśnienia, miażdżycy, tętniaków czy udaru mózgu. Palacze częściej cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy, ponieważ nikotyna nadmiernie pobudza do pracy układ trawienny i zwiększa produkcję soków żołądkowych. Z powodu chorób odtytoniowych co roku umiera około 67 tys. Polaków, co odpowiada populacji średniej wielkości miasta. WHO szacuje, że na całym świecie palenie tytoniu zabija ponad 7 mln osób rocznie, z czego milion z powodu biernego palenia.

Jeśli chodzi o środowisko to z każdego niedopałka deszcz transportuje 2 mg nikotyny do gleby i zbiorników wodnych. Aby to zobrazować – tych niedopałków w samym tylko Berlinie jest 2.7 mln na km2. Również szkodliwy jest dym papierosowy, który zanieczyszcza powietrze 10 razy bardziej niż spaliny z silników samochodowych.

W Polsce jest ok. 25% nałogowych palaczy. W ramach walki z nałogiem od 2010 roku obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych takich jak przystanki autobusowe czy restauracje. Ponadto od kilku lat na opakowaniach papierosów znajdują się drastyczne zdjęcia ukazujące wpływ papierosów na zdrowie człowieka. Regularnie mają też miejsce kampanie zdrowotne, które ostrzegają o skutkach palenia tytoniu. Być może przyniosło to oczekiwany efekt, bo w 2020 odsetek palaczy w Polsce był najniższy w historii. Niestety jak pokazują badania tylko 2 na 100 pacjentów leczonych z nałogu nikotynowego definitywnie go rzuca. Wniosek? Nie sięgać po papierosa.

 

Anatolii Kravenskyi kl. III TE

W ramach projektu ECO for life

koordynowanego przez Annę Czerwik

aktualizowano: 2021-06-21
Wszystkich rekordów:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone