Aktualności 11 listopada 2014 wyświetleń: 4002

Czytanie poezji patriotycznej - czyli 11 listopada w Dąbiu

Dzień Niepodległości społeczność Szczecina Dąbia spędziła w wyjątkowy sposób. Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana przy współpracy z Parafią p.w. Wniebowzięcia NMP przygotował narodowe czytanie poezji patriotycznej.

Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się Mszą za ojczyznę, po której, w uroczystym przemarszu ,w asyście młodych gimnazjalistów z klasy mundurowej, wszyscy udali się pod Pomnik Żołnierzy Poległych o Wyzwolenie Dąbia.

Czytanie poezji rozpoczęło się o godzinie 11:11. Wiersze, stanowiące od lat kanon literatury narodowej, przedstawiali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 74, Gimnazjum nr 24 i Technikum Kształtowania Środowiska. Swój niewielki udział włożyli również nauczyciele wraz z p. Dyrektorem Zespołu Szkół Nr2 Bogusławem Krzysztofem Nowakiem, który przeczytał fragment „Odprawy posłów greckich” J. Kochanowskiego.  Wśród recytowanych utworów nie zabrakło wierszy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Jana Kasprowicza czy Jonasza Kofty. Każdy mógł usłyszeć w tekstach poetów patriotyczną nutę refleksji nad ojczyzną.  Wiele utworów, pomimo różnicy epok i realiów,  nie straciło na aktualności.

Swój udział w obchodach zaznaczyli również uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego, którzy odegrali marsz My pierwsza Brygada, Rotę oraz Hymn Państwowy. Z pewnością można było się również zasłuchać w wokalnej interpretacji utworu Edyty Geppert Nie żałuję

Każdy uczestnik obchodów obdarzony został niewielką przyklejaną flagą Polski. Hołd poległym Polakom, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość ojczyzny, młodzi uczniowie złożyli poprzez utworzenie biało-czerwonego krzyża ułożonego z ponad setki zniczy.  Uroczystość zwieńczyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Obchody święta narodowego miały w tym roku wielowymiarowy charakter. Symbolika zniczy, refleksja patriotycznej poezji, czy takty niepodległościowego marszu dały wyraz wiary w umiłowanie ojczyzny naszych najmłodszych i nieco starszych uczniów.   Świadectwo patriotyzmu niesione z takim podniosłym przejęciem społeczności lokalnej jest wielkim powodem do dumy. Mamy nadzieję, że czytanie poezji na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń Szczecina Dąbia.

Tomasz Korczyński

aktualizowano: 2014-11-11