Aktualności

Aktualności 9 czerwca 2014 wyświetleń: 3957

Bezpieczne wakacje

27 czerwca w całym kraju rozpoczynają się wakacje. W związku z tym publikujemy przydatne informacje dla Uczniów i ich Rodziców.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wypoczynku
- porady dla dzieci i młodzieży

Drodzy Uczniowie!
Z okazji rozpoczynających się wakacji życzę Wam wszystkim dużo odpoczynku, ale też przygód, niezapomnianych wrażeń i wspaniałych wspomnień! Wypoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania. Cieszcie się wolnym czasem i słońcem, ze spotkań z interesującymi ludźmi, z nawiązania nowych wartościowych przyjaźni. Wróćcie w nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych wyzwań i kolejnych zadań.
Jednak, aby ten letni czas był czasem wspólnych radości i odpoczynku musicie pamiętać, żeby bawiąc się i wypoczywając, nie zapominać o zasadach bezpieczeństwa, ponieważ tylko bezpieczne wakacje mogą być radosne i udane. Radość i zabawa nie powinny jednak oznaczać bezmyślności. Nie możecie zapomnieć, że lato to również okres, kiedy jesteście narażeni na wiele niebezpieczeństw. Dlatego bardzo proszę zapoznajcie się z poniższymi informacjami nt. zasad bezpiecznego wypoczynku, weźcie je pod rozwagę i ...Wspaniałych wakacji!
Nad wodą
Korzystaj z kąpieli w miejscach dozwolonych tylko pod opieką dorosłych i ratownika!
Nie wskakuj do nieznanych zbiorników wodnych, gdyż może zakończyć się to poważnym urazem ciała.
Przebywając nad wodą jesteś częściej narażony na ukąszenia komarów.
Komary identyfikują człowieka m.in. po zapachu potu.
Dzięki tej wiedzy w pewnym sensie możemy również ochronić się, zmieniając jego woń. Zapach potu można zmienić poprzez jedzenie np. czosnku. Jednak najprostszą i najtańszą metodą uniknięcia ukąszenia jest... higiena ciała.
Użądlenie to rana zadana przez pszczoły, osy i szerszenie oraz trzmiele.
Pomocne w zmniejszeniu ryzyka użądlenia przez owady jest: unikanie chodzenia boso, noszenie odpowiedniej odzieży, rezygnacja z zapachowych, przyciągających owady kosmetyków, uważne spożywanie „na świeżym powietrzu” potraw, szczególnie słodkich.
 
W lesie
Uważaj na kleszcze! Zakładaj na wycieczkę do lasu odzież osłaniającą ciało. Spodnie z długimi nogawkami, bluzę z długim rękawem, skarpetki i buty zakrywające stopy. Zakładanie ubrania w jasnych  kolorach  może ułatwić zbieranie kleszczy jeszcze przed przyczepieniem się do skóry.
Ważne jest dokładne i regularne oglądanie okolic ciała, szczególnie nie chronionych ubraniem, po każdym pobycie (nawet krótkim) na terenach zalesionych. Jeśli na swoim ciele znajdziesz intruza, jakim jest kleszcz, należy go jak najszybciej usunąć. Lepiej samemu nie podejmować próby usunięcia pasożyta tylko jak najszybciej zgłosić wychowawcy czy opiekunowi.
PAMIĘTAJ:
Nie zaśmiecaj lasu!
Nie pal ogniska w lesie!
Nie łam gałęzi!
Nie płosz zwierząt! Las to ich dom.
Nie hałasuj! Jesteś tu gościem.
Nie niszcz przyrody! Jeszcze tu wrócisz.

 
Chroń się przed nadmiarem promieni słonecznych!
Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Gdy przebywasz na słońcu, noś zawsze nakrycie głowy.
W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu.
Pij zawsze wodę niegazowaną i świeże soki owocowe, zwłaszcza w upalne dni.
Unikaj napojów gazowanych i barwionych.
W upalne dni wraz z potem następuje wzmożona utrata wody, a w dodatku wraz z nią wydzielane są witaminy i składniki mineralne.
Napoje słodzone i gazowane nie ugaszą pragnienia i nie nawodnią odpowiednio organizmu, mają wiele sztucznych składników i… kalorii.
 
KOLONISTA POWINIEN:

  • utrzymywać ciało w należytej czystości
  • myć często ręce ciepłą wodą i mydłem, zwłaszcza po wyjściu z toalety i przed jedzeniem

Na dłoniach znajduje się najwięcej chorobotwórczych zarazków!

  • dbać o czystość i estetykę ubrania
  • korzystać we właściwy sposób z urządzeń sanitarno -  higienicznych i sportowych
  • nie palić tytoniu
  • nie pić alkoholu
  • stosować się do wskazań wychowawcy w zakresie przepisów bhp
  • dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób
  • przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa na drogach oraz przepisów przeciwpożarowych

PAMIĘTAJ !

  • Nie przyjmuj od obcych słodyczy, napojów.
  • Bezwzględnie informuj zarówno opiekuna jak i rodzica o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. obcy ludzie, oddalanie się poza miejsce wypoczynku, zakupy z nieznanego źródła, ...).
  •  

Maria  Borecka
Zachodniopomorski  Kurator  Oświaty


Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wypoczynku
- informacje dla rodziców

Szanowni Państwo
Zbliża się okres wakacji dla dzieci i młodzieży szkolnej, w którym są one szczególnie narażone na wielorakie niebezpieczeństwa. Podczas wakacji w domu, wyjazdów nad morze czy jeziora, w góry, na kolonie, obozy czy do rodziny mogą znaleźć się w różnych sytuacjach stwarzających zagrożenie dla ich zdrowia i życia. W związku z priorytetem jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, bardzo proszę zapoznać się z poniższymi informacjami nt. zasad bezpiecznego wypoczynku i zabawy.
Przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek należy dokładnie:

  • sprawdzić, kto jest jego organizatorem (jaka organizacja czy instytucja) i czy posiada zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku do kuratorium oświaty
  • dowiedzieć się, gdzie odbywa się wypoczynek (dokładny adres)
  • sprawdzićtermin wyjazdu i powrotu oraz miejsce i czas odbioru dziecka
  • dowiedzieć się,w jaki sposób organizator zapewnia opiekę medyczną
  • zapytać, czy opiekunowie posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie
  • sprawdzić, czy na czas przejazdu zapewniona jest właściwa opieka nad dziećmi

Przed wyjazdem dzieci na wypoczynek opiekunowie/rodzice powinni zwrócić także uwagę na to, czy:

  • firma przewozowa posiada zezwolenie na wykonywanie krajowego przewozu osób
  • posiada tabor zastępczy na wypadek awarii
  • pojazd wyznaczony do przewozu ma aktualne badania techniczne

Organizator wyjazdu lub opiekunowie dzieci na kilka dni przed planowanym wyjazdem powinni zawiadomić najbliższą jednostkę policji o terminie i czasie wyjazdu autokaru. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego.
Ponadto dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wskazane jest

  • posiadać kontakt do kierownika wypoczynku oraz do ośrodka (w razie niemożności  skontaktowania się z kierownikiem)
  • poznać szczegółowo warunki, w jakich będzie przebywać dziecko (domki, namioty, ośrodek, stołówka, wyposażenie pokoi, miejsca rekreakcji i zabaw, świetlice)
  • znać szczegółowy program pobytu, ze szczegółnym uwzględnieniem liczby godzin zajęć specjalistycznych, wycieczek lub innych atrakcji
  • otrzymać od organizatora listę rzeczy (zgodnie ze specyfiką wypoczynku), które dziecko powinno zabrać ze sobą
  • zapoznać się z obowiązującym regulaminem uczestnika wypoczynku (godzina pobudki oraz ciszy nocnej, kwestia kieszonkowego, przechowywania pieniędzy i wartościowych przedmiotów, przewidziane upomnienia i kary)
  • ustalić kwestię posiadania i korzystania w trakcie wypoczynku przez dziecko z telefonu komórkowego
  • sprawdzić, czy dziecko jest dodatkowo ubezpieczone od nieszczęśliwego wypadku
  • ustalić z organizatorem kwestie odwiedzin dziecka
  • w wypadku pozostawania dziecka w trakcie leczenia - ustalić z organizatorem kwestie przyjmowania przez dziecko leków (czy dziecko przyjmuje je samo, czy opiekun ma mu o tym przypomnieć – jeśli tak, musi wiedzieć jakie dawki i w jakich odstępach czasowych dziecko ma przyjmować – informacja od lekarza prowadzącego)
  • poinformować organizatora o wszelkich nietypowych zachowaniach dziecka (moczenie w nocy, lunatykowanie, uczulenia żywieniowe, itp.), które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo dziecka lub powstawanie sytuacji niekomfortowych dla dziecka i innych uczestników

Co rodzic powinien powiedzieć dziecku przed wyjazdem:

  •  podać telefon kontaktowy do domu i innych bliskich osób (wskazane więcej niż jeden kontakt)
  •  podać numer bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111
  •  przekazać wszystkie informacje ustalone z organizatorem, takie jak miejsce wypoczynku, termin, zasady odwiedzin, organizacji wypoczynku, itp.
  •  wyjaśnić, żeby bezwzględnie informowało bezpośrednio zarówno opiekuna jak i rodzica o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. obcy ludzie, oddalanie się poza miejsce wypoczynku, zakupy z nieznanego źródła, itp.)
  •  szczególnie małe dzieci należy uczulić na konieczność bezwzględnego stosowania się do zasad na wypoczynku (oddalanie się od miejsca pobytu, przebywanie nad wodą)
  • uświadomić dziecku, że zaraz po przyjeździe powinno odbyć się spotkanie organizacyjne, a jeśli go nie będzie, dziecko samo powinno się ubiegać o potrzebne mu informacje
  •  uświadomić dziecku, że nie powinno się bać lub wstydzić poinformowania opiekuna o wszelkich dolegliwościach zdrowotnych lub niekomfortowych sytuacjach, jakie mają miejsce podczas wypoczynku

Organizatorzy wypoczynku mają obowiązek udzielenia rodzicom wszelkich informacji o warunkach wypoczynku, o programie pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą oraz kwalifikacjach zatrudnionych wychowawców.
Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej oraz właściwej opieki wychowawczej spoczywa na organizatorze.
 

Maria  Borecka
Zachodniopomorski  Kurator  Oświaty


aktualizowano: 2014-06-10
Wszystkich rekordów:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone