Aktualności

Aktualności 6 czerwca 2017 wyświetleń: 1678

Wraz z synem Jonaszem autostopem przemierzył Azję wzdłuż i wszerz

W dniu 2 czerwca 2017 roku młodzież z 2 i 3 klasy ST miała okazję spotkać się z panem Romualdem Zańko – znanym szczecińskim podróżnikiem, który przyszedł podzielić się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z podróży po Azji. Razem z synem Jonaszem autostopem przez 10 lat (z małymi przerwami) przemierzył ten urozmaicony kontynent wzdłuż i wszerz. Kambodża, Chiny, Japonia, Wietnam, Tajlandia, Indie, Mongolia, Nepal – to tylko niektóre państwa z listy tego niecodziennego autostopowicza.

Azja to największy kontynent na Ziemi. Jej obszar liczy 44,6 mln. km² i jest zamieszkały przez ok. 4,4 mld. ludzi. Ta ogromna powierzchnia jest zróżnicowana narodowościowo i religijnie – prawdziwa mozaika ras. „Jest wspaniała, cudowna, niesamowita i można się w niej zakochać bez opamiętania” – tak najczęściej w podsumowaniu podróży piszą ci, którzy odważyli się „poznać i zdobyć” Azję. By ją poznać i zrozumieć nie wystarczy przeczytać setki książek, czy przewodników, zasięgnąć informacji w Internecie lub obejrzeć podróżnicze reportaże, ale należy zwiedzić ją osobiście – kraj po kraju.  

                W dniu 2 czerwca 2017 roku młodzież z 2 i 3 klasy ST miała okazję spotkać się z panem Romualdem Zańko – znanym szczecińskim podróżnikiem, który przyszedł podzielić się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z podróży po Azji. Razem z synem Jonaszem autostopem przez 10 lat (z małymi przerwami) przemierzył ten urozmaicony kontynent wzdłuż i wszerz. Kambodża, Chiny, Japonia, Wietnam, Tajlandia, Indie, Mongolia, Nepal – to tylko niektóre państwa z listy tego niecodziennego autostopowicza. Każdy odwiedzony kraj to swoista historia, nowe doświadczenie i niezapomniane chwile, to ciekawi ludzie i niezwykłe miejsca, poza trasami turystycznymi. Pan Romuald zaprezentował uczniom nie tylko zdjęcia z podróży, ale także nakrycia głowy takie jak m. in. mongolski kapelusz, azjatycki stożkowy kapelusz wykonany ze słomy lub plecienia, pakol, tiubietiejka, dhaka topi. Przygotował też masala chai, czyli herbatę po indyjsku – bardzo korzenną, bardzo słodką i z dużą ilością mleka.     

                Dziękujemy panu Romualdowi Zańko za przekazane informacje i wrażenia ze swoich podróży, kolorowe zdjęcia i pamiątki, które zainspirowały nas do poznania Azji.

 

Katarzyna Galińska

aktualizowano: 2017-06-06
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: