Aktualności

Aktualności 25 maja 2015 wyświetleń: 1954

Pizza

Kto nie zna tej rozpowszechnionej na całym świecie potrawy kuchni włoskiej? W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta makaronowego, znacznie później zaczęto także używać ciasta drożdżowego (focaccia). Posmarowany sosempomidorowym, posypany tartym seremmozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu, najlepiej opalanym drewnem. Zazwyczaj jadamy ją na gorąco, lecz ostatnio rozpowszechnione jest też jedzenie jej na zimno.

Prawdopodobnie potrawę w rodzaju pizzy podawali już starożytni Grecy. Były to płaskie chleby posmarowane oliwą, czosnkiem, posypane ziołami. Do starożytnego Rzymu trafiły ok. 500 roku p.n.e. Sos pomidorowy do pizzy zaczęto nieodłącznie stosować po sprowadzeniu do Europy pomidorów, w XVII-wiecznym Neapolu.

Pierwsza współczesna pizza powstała prawdopodobnie w 1889 roku, kiedy to Neapol odwiedziła królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem. Niejaki Raffaele Esposito, neapolitański piekarz, przygotował na jej cześć specjalną potrawę – pizzę, w której podstawowymi składnikami były: pomidory, ser mozzarella i bazylia, reprezentujące narodowe barwy Włoch. Nazwano ją margherita i do dziś jest to nazwa najpopularniejszej i najprostszej wersji pizzy.

Pizzę łatwo jest wykonać. Oto prosty przepis, z którego skorzystały uczennice z 1 klasy Technikum Turystyki Wiejskiej na zajęciach pozalekcyjnych 13 maja br.:

Składniki do ciasta:
1 i ½ szklanki mąki pszennej
½ szklanki letniej, przegotowanej wody
2 łyżki oleju roślinnego
3 do 4 g drożdży instant (w proszku), można również użyć świeżych - przelicznik drożdży świeżych na suche
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki cukru
jako dodatek: 2 łyżki ziół prowansalskich (w celu urozmaicenia wyglądu i smaku ciasta można użyć dowolnych przypraw lub nie używać ich wcale)
Przygotowanie ciasta:
1. Do dużej miski wsypać mąkę, drożdże i dobrze wymieszać.
2. Dodać olej, cukier, sól i znowu wszystko dobrze wymieszać.
3. Stopniowo dolewać wodę i łyżką, a pod koniec już ręką wyrabiać ciasto aż powstanie jednolita kula (jeżeli ciasto się lepi to dodać mąki i dalej wyrabiać).
4. Ciasto powinno trochę urosnąć, dlatego uformowaną kulę ciasta zostawić w ciepłym miejscu w przykrytej misce na 20-30 minut.
W czasie, kiedy ciasto będzie rosło / odpoczywało, można przygotować dowolne składniki / dodatki do pizzy.

Przygotowanie pizzy:
1. Po wyrośnięciu ciasto najpierw rozgnieść dłońmi na gruby placek, a następnie porozciągać. W ten sposób uformuje się ładną okrągłą pizzę, którą kładziemy na posmarowanej odrobiną oleju blasze (lub wyłożonej pergaminem do pieczenia). Placek rozprowadzić dłońmi tak, żeby zajmował całą formę (technika doprowadzania pizzy do kształtu blachy jest dowolna)
2. Na ciasto nałożyć sos pomidorowy i przygotowane wcześniej pozostałe składniki / dodatki.

3. Przygotowaną pizzę wstawić do mocno nagrzanego piekarnika (do 220°C). Piec ok. 15 – 25 minut.  By sprawdzić czy pizza dobrze się upiekła, najlepiej zajrzeć na jej spód. Jeżeli jest przyrumieniony to znaczy, że można podawać!

Smacznego!!!

aktualizowano: 2015-05-25
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: