Aktualności

Aktualności 23 listopada 2021 wyświetleń: 1191

Morska Energetyka Wiatrowa

Uczniowie klasy 2E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) rozpoczęli dziś udział w projekcie edukacyjnym nt. morskich siłowni wiatrowych. Pan Kamil Kamiński z Przemysłowej Akademii Rozwoju przybliżył nam projekt OW - Ocean Winds. Wysłuchaliśmy też wprowadzenia do tematyki siłowni wiatrowej na morzu, jak przebiega inwestycja, jakie wygląda budowa farmy wiatrowej na wodzie za sprawą Eksperta ds. niskoemisyjnej gospodarki - Pana Krzysztofa Tomaszewskiego z CEE Energy Group. Uczniowie założyli konta na platformie elearningowej Rozwój.Młody-Przemysł.pl i wykonali pierwszy test, złożony z 20 pytań. Zwycięzcą został Adam Trzaskowski, ale Pan Kamil nagrodził odpowiednio wszystkich drobnymi upominkami.

Na czym polega projekt? 

Odpowidzi udzielił Pan Kamil Kamiński:

Program, który uruchomiliśmy od tego roku szkolnego ma na celu transfer wiedzy do uczniów kształcących się w szkole ponadpodstawowej z zawodach związanych przede wszystkim z energetyką i odnawialnymi źródłami energii. Spółką, której w ambicji jest podzielenie się wiedzą dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej jest - Ocean Winds sp. z o.o. (OW), która jako jedna z kilku uzyskała koncesje na budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.  

Organizacja Ocean Winds w ramach swoich zobowiązań na rzecz inwestycji dla dobra młodych pokoleń rozpoczęła międzynarodową kampanię edukacyjną Wind Experts, której celem jest zwiększanie świadomości w zakresie zmian klimatu oraz promowanie skutecznych rozwiązań redukujących ich efekty i zwalczających je. Zmiany klimatu to oczywisty fakt mający szkodliwe konsekwencje dla środowiska i ludzi. Znajdujemy się w kluczowym momencie, w którym możemy je zatrzymać i rozpocząć szukanie odpowiedniejszych sposobów dbania o stan planety. Energia wiatrowa z wiatraków na morzu to czysta przyszłość bez granic. Uczniowie biorące udział w tej inicjatywie wkroczą w świat energii odnawialnej, poznają nowe i innowacyjne sposoby ekologicznego wytwarzania energii, a przede wszystkim dokładnie przyjrzą się tematyce energii z morskich farm wiatrowych. Kampania prowadzona jest w szkołach w trzech krajach: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polsce.  

Partnerem operacyjnym i technologicznym tego edukacyjnego przedsięwzięcia w Polsce jest Przemysłowa Akademia Rozwoju sp. z o.o. W ramach wspólnych ustaleń partnerów zdecydowano, że w tym roku szkolnym do współpracy zostaną zaproszone trzy klasy uczniów, po jednej z Częstochowy, Gdańska i Szczecina. Wstępny Harmonogram współpracy z uczniami wyglądałby następująco: W ciągu roku szkolnego spotykamy się klasą minimum 3 razy na stacjonarnych zajęciach (warsztatach, wykładach) dotyczących morskiej energetyki wiatrowej, oraz w między czasie pomiędzy spotkaniami stacjonarnymi udostępnimy uczniom materiały do samodzielnego przeglądania na platformie e-learningowej.

aktualizowano: 2022-04-12
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: