Aktualności
Młodzi naukowcy z Technikum Żywienia
W ramach projektu „Licealista w świecie nauki” uczniowie klasy III G Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego pod opieką Pana mgr inż. Grzegorz Galińskiego uczestniczyli w warsztatach naukowych na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT w Szczecinie.
Ćwiczenia odbywały się w nowoczesnych laboratoriachCentrum Dydaktyczno-Badawczego NanotechnologiiZUT przy Al. Piastów w Szczecinie pod nadzorem pracowników naukowych Zakładu Towaroznawstwa Produktów Spożywczych Katedry Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej.
Zajęcia były poświęcone mikroorganizmom probiotycznym oraz występowaniu ich w żywności i działaniu na organizm człowieka.
Uczniowie badali i porównywali jakość organoleptyczną ogórków kiszonych od różnych producentów. Zostały wykonane również posiewy mikrobiologiczne. Po okresie inkubacji obserwowano uzyskane kolonie bakterii.
Drugim etapem zajęć było wykonanie masła ze śmietanki kremowej oraz jego ocena organoleptyczna. Uczniowie mogli wykorzystać w realizacji tego zadania wiedzę z technologii zdobytą w szkole.
Zajęcia bardzo się wszystkim podobały. Były ciekawie zorganizowane i pozwalały na pogłębienie zdobytej już wiedzy szkole. Ponadto spotkaliśmy się z wyjątkową życzliwością pracowników naukowych ZUT. Warto dodać, że niektórzy uczniowie zaczęli poważnie myśleć o studiach. To znaczy, że nauka nie musi być nudna, wystarczy trochę inaczej na nią spojrzeć.
Niebawem odbędzie się uroczyste zakończenie projektu, w którym będziemy uczestniczyć i prezentować swoje osiągnięcia. Ale już dziś serdecznie dziękujemy Panu prof. dr hab. Janowi Udale, dziekanowi wydziału za zaproszenie nas do udziału w projekcie oraz Panu dr inż. Karolowi Fijałkowskiemu za przyjęcie nas na ćwiczenia do Katedry Immunologii i Mikrobiologii. Szczególne podziękowania składamy również Pani mgr inż. Agnieszce Michaleckiej oraz Pani mgr inż. Aleksandrze Łupkowskiej za wspaniale przeprowadzone ćwiczenia. Mamy nadzieję, że zakończenie projektu nie będzie końcem naszych spotkań z nauką.
Grzegorz Galiński oraz uczniowie klasy III G.