Aktualności

Aktualności 24 maja 2019 wyświetleń: 2137

Ekofestyn 2019

Nasi uczniowie wraz z gronem pedagogicznym zorganizowali dziś ekofestyn (impreza towarzysząca Dąbskiemu Biegowi Ulicznemu). Na odwiedzających czekały różne atrakcje. Można było:

- zrobić biżuterię techniką decupache,

- uczestniczyć w doświadczeniach chemicznych,

- wsiąść do elektrycznego samochodu,

- zaobserwować produkcję prądu i ciepła ze słońca,

- ochłodzić się "wiatraczkiem",

- dowiedzieć się o gospodarstwie agroturystycznym,

- upiec chlebek,

- wziąć udział w konkursie matematycznym,

- zmierzyć swoje siły na ergometrze (dzięki Calypso),

- wziąć udział w konkursie turystycznym,

- zjeść ciasto lub kiełbaskę i wesprzeć rodzinę Klaudii,

- pomalować kolorowanki i rozwiązać quizy,

- wystartować w konkursach zręcznościowych.

DLA MAŁEGO I DUŻEGO COŚ SPORTOWEGO I EKOLOGICZNEGO,

czyli XVI Bieg Dąbski i Ekofestyn w Zespole Szkół Nr 2 w Szczecinie

Już po raz szesnasty w Szczecinie wystartował Dąbski Bieg Uliczny zorganizowany przez Zespół Szkół nr 2 oraz Zespół Szkół Szczecińskiej Fundacji Talent Promocja Postęp. Oprócz rywalizacji sportowych na terenie ZS nr 2 odbył się coroczny Ekofestyn. Te dwa wydarzenia  wpisały się na stałe w harmonogram imprez Prawobrzeża.

W tym roku został pobity rekord ilościowy. W różnych kategoriach wiekowych i dystansach biegło ponad 500 uczestników z 21 szkół ze Szczecina i okolic oraz służb mundurowych. Zwycięzcom wręczali medale, nagrody i gratulowali pani Dyrektor Wydziału Oświaty Lidia Rogaś oraz pan Przewodniczący Rady Osiedla Dąbie Paweł Kurdziałek.

Natomiast Ekofestyn połączony został z Dniami Otwartymi Szkoły. Uczniowie mogli zapoznać się z najnowszymi kierunkami kształcenia prezentującymi zawody: technik technologii chemicznej, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik turystyki na obszarach wiejskich. Impreza od lat ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców, kształtowanie postaw i zachowań proekologicznych oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Wszyscy mogli nauczyć się zasad segregacji odpadów. Jest to również okazja do poszerzenia wiedzy z przedmiotów związanych z biologią, chemią, fizyką i przyrodą podanych w bardzo przystępny sposób. Dlatego przy stoisku promującym ochronę środowiska oraz technologię chemiczną były kontrolowane imitacje wybuchów, sztuczna krew, zielony płomień, kolorowa piana, miareczkowanie, badanie przejrzystości wody czy odsączanie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko OZE i CK, gdzie odbywały się pokazy demonstracyjne związane z energetyką odnawialną (pompy ciepła, fotowoltaika, panele słoneczne). Można było poznać funkcjonowanie samochodu elektrycznego i do niego wsiąść oraz zobaczyć działanie przyczepki demonstracyjnej o możliwości pozyskania energii elektrycznej z wiatru i słońca, zestaw edukacyjny Horizon umożliwiający szeregowe i równoległe łączenie modułów fotowoltaicznych. Natomiast młodzież promująca turystykę wiejską zapraszała na degustację pysznego ekologicznego pieczywa, masełek smakowych oraz past kanapkowych. Równoległe odbywały się warsztaty pieczenia chleba, podczas których uczniowie poznawali typy mąk, sposoby wypieku na zakwasie i drożdżach. Popularnością wśród dziewcząt cieszyły się również zajęcia z decupache, gdzie stosowane były techniki wykonania biżuterii.

Gościnnie na Ekofestyn zawitali przedstawiciele Granicznej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinie informujący o obowiązkowych szczepieniach dla podróżujących w różne strefy klimatyczne oraz zachowaniach prozdrowotnych podczas podróży zarówno w kraju jak i za granicą. Popularnością cieszył się punkt sportowy Calipso Szczecin promujący zdrowy styl życia. Uczniowie chętnie sprawdzali możliwości fizyczne na ergometrze, tzw. wioślarzu.

Nieustanie podczas tego wydarzenia odbywały się przy wszystkich stoiskach konkursy sprawdzające wiedzę z agroturystyki i turystyki, matematyki „Mistrz Testu”, testy sprawnościowe, biegi z przeszkodami, rzuty na odległość, konkursy o tematyce ekologicznej.

Nawet przedszkolaki mogły świetnie się bawić, biorąc udział w konkursach, tańcząc i śpiewając oraz zmagając się w biegu najmłodszych, najbardziej popularnego i pokazowego biegu.

Święto w szkole uatrakcyjniło wręczenie nagród dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego za udział w VII Konkursie  Chemicznym przez przedstawiciela Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, panią Katarzynę Bieniek.  Przez cały dzień zbierano „Datki dla pogorzelców”, rodziny uczennicy z technikum, którym kilka dni temu spalił się dom.  Organizatorzy wszystkim zapewnili gorący poczęstunek w postaci grochówki, potraw z grilla, napojów oraz słodkości wypiekanych przez uczniów. Jak co roku nad bezpieczeństwem całej imprezy czuwała straż miejska, policja, straż pożarna oraz pogotowie ratunkowe.

„Jestem przekonany, że sportowcy chętnie biorą udział w Dąbskim Biegu Ulicznym, gdyż świadczy o tym popularność, atmosfera i walka fair play. To właśnie przyczynia się do podniesienia rangi naszej imprezy każdego roku. Motto naszej szkoły w tych dniach i nie tylko, to zdrowy styl życia wśród młodzieży szkolnej i dorosłych mieszkańców Szczecina.  Serdecznie zapraszam wszystkich za rok do startu po zdrowie. Przyjdź, zobacz, biegnij i świetnie się baw! ”- mówi dyrektor szkoły Bogusław Nowak.

Szczegółowe informacje oraz zdjęcia z  XVI Biegu Dąbskiego i Ekofestynu na stronie internetowej szkoły: zs2.szczecin.pl

Szczególne podziękowania dla sponsorów, nauczycieli, personelu obsługi oraz uczniów za wzorową organizację.

Sponsorzy:

-          Władysław Błażejewicz (Zakład Usługowy „DOMEL” Nowogard),

-          Urząd Miasta Szczecin,

-          Rada Rodziców Zespołu Szkół nr 2,

-          Zespół Szkół Szczecińskiej Fundacji Talent Promocja Postęp,

-          Janusz Pęski , Mariusz Smólski (KSERO CONTAKT Szczecin)

-          Wojciech Olszanowski (Zachodniopomorskie Regionalne Centrum Mikroorganizmów Mierzyn),

-          Michał Krawczyk (Hurtownia Eklektyczna ELEKTROMANTIC Szczecin),  

-          CALESCO Szczecin,

-          ANIMEX Szczecin,

-          Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.,

-          Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Nadleśnictwo Kliniska Wielkie,

-          Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie,

-          Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Nr 2.

aktualizowano: 2019-05-27
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: