Projekt Poznaj Swoje Miasto

Projekt Poznaj Swoje Miasto 17 maja 2013 wyświetleń: 4327

Wiele wyznań - jeden Bóg

Judyta Welman, 2a

8 maja 2013

Naszym ostatnim celem, tym samym kończącym projekt, było wyjście do dwóch kościołów , dnia 8 maja 2013r.

Kościół św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie obecnie świątynia parafialna kościoła Polskokatolickiego znajduje się na Europejskim szlaku gotyku ceglanego. Gdy przybył Otton z Bambergu został zbudowany tu pierwszy, jeszcze drewniany kościół w 1124r., jednak został on spalony podczas najazdu duńskiego w 1189r.

W 1223-1237 na jego miejscu zbudowano nową świątynię z tym razem już z cegły. W 1534r. budynek został zmieniony na świątynię protestancką. Od 1946r. należy do wyznawców Kościoła Polskokatolickiego jako kościół parafialny. Polsko-katolicyzm od Rzymskiego-katolicyzmu różni się głównie tym, że został ograniczony kult świętych, tak jak w protestantyzmie największą władze ma synod generalny tegoż kościoła oraz, że wieczerza pańska występuje pod dwoma postaciami. Wyglądwewnętrzny świątyni jest bardzo bogaty. Ozdobiony ołtarz i sufit, piękne żyrandole, dywany, figurki, obrazy. Bardzo różni się od wyglądu kościoła ewangelickiego, w którym luteranie postawili na skromność.

Kościół ewangelicko-augsburski mieści się przy ul. Energetyków. Jego jedynymi ozdobami są witraże, duży obraz nad ołtarzem w neogotyckiej oprawie "Chrystus w Ogrójcu" H. Ostachiewicza, krzyż, piękne, duże organy, świece i chrzcielnica. Kościół Świętej Trójcy w Szczecinie został zbudowany na fundamentach starego kościoła gotyckiego, pochodzącego prawdopodobnie jeszcze z XIII wieku, w latach 1894-1896. Użytkowany przez Unię Pruską pod patronem Cesarzy niemieckich. Kościół św.

Gertrudy kilka razy zmieniał swoich właścicieli:
- 11 września 1945 został przekazany przez władze miasta parafii rzymskokatolickiej
- 26 marca 1946 przekazano go Polskiemu Kościołowi Narodowemu
- 14 sierpnia 1948 Ministerstwo Ziem Odzyskanych przydzieliło Kościołowi metodystycznemu, jednak decyzję tę wstrzymało po niecałym miesiącu.

Kościół został przekazany polskiej parafii ewangelickiej w 1959 roku. Po remoncie, 16 października 1960 kościół otrzymał nowe wezwanie – Świętej Trójcy.

Protestantyzm różni się od rzymskiego katolicyzmu i jest owocem ruchu reformacyjnego zapoczątkowanego przez Marcina Lutra w XVI wieku (dokładną datę reformacji uważa się 31 października 1517r. - przybicie 95 tez na drzwi kościoła). Głównymi zasadami luteranizmu jest:
- odrzucenie
zwierzchnictwa Kurii Rzymskiej w tym papieży
-
sola scriptura - tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia
-
solus Christus - głową kościoła nie jest papież, tylko Jezus Chrystus
-
sola fide - dla zbawienia najważniejszy jest akt wiary, która jest ufnością wobec Boga i posłuszeństwem jego woli, w jej owocem są dobre uczynki.
-
sola gratia - zbawienie przez łaskę usprawiedliwiającą, która jest nam dana za darmo bez jego jakiejkolwiek zasługi przez Boga w Jezusie Chrystusie
- tylko dwa sakramenty - Święty Chrzest i Komunia pod dwoma postaciami (opłatkiem i winem)
- nie uznają kultu świętych
- nie czczą Marii Panny matki Jezusa, lecz otaczają ją szacunkiem bo jedyna cześć należy się Trójjedynemu Bogu
- spowiedź jest ogólna, jednak uznają także indywidualną
- duchownych nie obowiązuje celibat

Na świecie jest dużo religii, różnych przekonań na temat Boga, i tego co będzie po śmierci. Ale wszystkie kościoły chrześcijańskie łączy wiara w to, że to co mówi Biblia, jest prawdą.

aktualizowano: 2013-05-17
Wszystkich rekordów:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone