Projekt Poznaj Swoje Miasto

Projekt Poznaj Swoje Miasto 16 maja 2014 wyświetleń: 2372

Drogą świętego Jakuba

Aleksandra Papież, kl.3a

Dnia 14 stycznia 2014 r. wybraliśmy się w ramach projektu „Poznaj Swoje Miasto' do Bazyliki Archikatedralnej Świętego Jakuba przy ul. Wyszyńskiego. Naszymi przewodnikami byli pan Mariusz Dubojski oraz pan Robert Szalewicz.

 

Po wejściu do drugiego najwyższego kościoła w Polsce, zapoznaliśmy się z jego historią.     Budynek dzisiejszej bazyliki ma już ponad osiemset lat i przeszedł wiele modyfikacji. Pierwotnie był on prawdopodobnie drewniany, jednakże w XIII w. na jego miejscu powstała ceglana świątynia w stylu gotyckim. W 1677 r.  ostrzał artyleryjski podczas oblężenia miasta wywołał pożar, który zniszczył znaczną część budynku. Został on jednak odbudowany na przełomie XVII i XVIII w. i ozdobiony w stylu barokowym. Katedrę w dużym stopniu zniszczyło bombardowanie w 1944 r., co naprawiono w latach 1972-1974. W 2007 r. rozpoczęto prace nad przywróceniem wieży jej dawnych kształtów. Rok później postawiono na niej hełm z punktami widokowymi. Obecnie kościół mierzy 110,18 m i jest drugim najwyższym budynkiem w Szczecinie, zaraz po wieżowcu PAZIM.

 

Po zapoznaniu się z tymi faktami udaliśmy się do środka, aby dokładnie obejrzeć wnętrze budynku. W kościele znajduje się 15 kaplic: Akademicka, Matki Boskiej Częstochowskiej, Świętego Judy Tadeusza, Portowców, Świętego Maksymiliana Kolbego, Świętego Wojciecha, Szewców, Miłosierdzia Bożego, Kolejarzy, Książąt Pomorskich, Ludzi Morza, Matki Boskiej Ostrobramskiej, Najświętszego Sakramentu, Armii Krajowej oraz Chrzcielna. W każdej z nich znajdują się cenne przedmioty i relikwie o symbolicznym znaczeniu. Są miejscem, przy którym warto się zatrzymać na chwilę zadumy oraz zapoznać się z ich przesłaniem. W katedrze możemy także zobaczyć tablice pamiątkowe, poświęcone różnym osobom, między innymi Carlowi Loewe - niemieckiemu organiście, a także piękną figurkę świętego Jakuba.

 

Kiedy zakończyliśmy zwiedzanie, udaliśmy się na wieżę. Aby dostać się na szczyt, skorzystaliśmy z windy. Punkt widokowy sprawia duże wrażenie, można odczuć wysokość i podziwiać miasto, które znakomicie widać przez ogromne szyby. Na czubku wieży umieszczony jest krzyż, w który wbudowana jest kula zawierająca pamiątkowe przedmioty.

 

Następnie udaliśmy się zobaczyć organy, które powstały w 2008 r. Organista opowiedział nam trochę o budowie tego instrumentu i zademonstrował jego ogromne możliwości dźwiękowe. Wszyscy z uwagą przysłuchiwaliśmy się bardzo zróżnicowanym tonacjom, które wzbudziły w nas zachwyt.

 

Z katedry udaliśmy się do Fundacji „Szczecińska”, aby zapoznać się z programem RECReate, czyli Rewitalizacją Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku. Projekt ten zakłada odtworzenie Pomorskiej Drogi św. Jakuba, czyli szlaku turystycznego prowadzącego do grobu apostoła w Santiago de Compostela w Galicji oraz szeroki rozwój dziedzictwa kulturowego. Jego celem jest nakłonienie ludzi do pielgrzymowania, a co za tym idzie odcięcia się od szarej codzienności, wyciszenia, rozwijania własnej wiedzy, poznania wielu zabytków historii, a także wspaniałych ludzi i ciekawych miejsc. Drogi pielgrzymek Jakubowych mają ponad 800 km i od 1987 r. zaliczają się do szlaków kulturowych. Obecnie są jedną z głównych tras pielgrzymkowych w Europie. Więcej o projekcie i aktualnych wydarzeniach można znaleźć na stronie internetowej www.re-create.pl.



Moim zdaniem wyjście było bardzo owocne, dowiedziałam się wiele o katedrze, w której byłam wiele razy, nie zwracając zupełnie uwagi na to co się w niej znajduje. Duże wrażenie zrobiła na mnie wieża z punktami widokowymi, z której zobaczyłam miasto z zupełnie innej perspektywy. Zaskoczeniem było dla mnie istnienie Drogi św. Jakuba, ponieważ mimo to, że uczestniczyłam w różnych pielgrzymkach, o tym szlaku nigdy nie słyszałam. Najbardziej jednak podobały mi się organy, które z pewnością nie jednego zachwyciły już swoim brzmieniem.

utworzono : 2014-05-16
Wszystkich rekordów:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone