Projekt Poznaj Swoje Miasto

Dąbie i jego historia

Natalia Pilecka

14.11.2013

W dniu 14 listopada w ramach projektu ,, Poznaj swoje miasto ’’ razem z Panem Robertem Szalewiczem i Panem Mariuszem Dubojskim zwiedzaliśmy dzielnicę Dąbie. Naszym przewodnikiem został Pan Bogdan Flisiak, który od dziesięciu lat kolekcjonuje materiały dotyczące tego miejsca. Zainteresował się nim dzięki swoim dzieciom.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był dom pana Bogdana. Opowiedział nam on kilka ciekawostek o Dąbiu, a następnie pokazał swoje zbiory obejmujące pocztówki, zdjęcia oraz znaczki z dawnych czasów. Fotografie przedstawiały najważniejsze budowle sprzed kilkudziesięciu lat takie jak: Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i ratusz.

Następnie wybraliśmy się nad jezioro Dąbie. Dowiedzieliśmy się, że niegdyś na plaży była sala balowa oraz restauracja. Znajdowały się tam również trzy pomosty, z których do dziś przetrwał tylko jeden. Dawniej kąpielisko było o wiele większe. Mogły przypływać tam nawet  parowce.

Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy był most nad rzeką Płonia, przy ulicy Przybrzeżnej. Kiedyś niedaleko niego znajdowała się fabryka założona przez Ottona Badera. Rybacy często cumowali tam swoje łodzie.

Następnym punktem naszego zwiedzania było miejsce, gdzie kilkadziesiąt lat temu znajdował się mur obronny. Niestety teraz został już tylko jego fragment, ponieważ podczas II wojny światowej został on zburzony przez duńskich żołnierzy.

Ostatnim miejscem do którego się wybraliśmy był pomnik stojący przy ul. Emilii Gierczak, poświęcony osobom poległym w walce o wyzwolenie Dąbia. Dawniej był tam ratusz w którym znajdowały się biura komunalne, sąd okręgowy oraz areszt. Przed budynkiem stał pomnik Ofiar I Wojny Światowej. Ostatni remont oraz przebudowa miała miejsce w 1931 roku. Niestety w czasie walk marcowych uległ on znacznemu uszkodzeniu, a jego ruiny uprzątnięto po wojnie. Niedaleko ratusza znajdował się Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. W roku 1863 spłonęła jego znaczna część, lecz 1866 r. został on odbudowany w stylu neogotyckim.

Po udanym zwiedzaniu odprowadziliśmy Pana Bogdana i na pamiątkę zrobiliśmy grupowe zdjęcie. Wraz z nauczycielami ruszyliśmy w kierunku dawnego cmentarza znajdującego się w parku przy ulicy Goleniowskiej. Opiekunowie pokazali nam również miejsce w którym dawniej stał młyn.

Dzięki tej wyprawie lepiej poznałam historię Dąbia i dowiedziałam się o nim wielu ciekawych informacji.

aktualizowano: 2014-05-21