Archiwum gimnazjum

Archiwum gimnazjum 12 czerwca 2017 wyświetleń: 2214

Bezpieczne Wakacje 2017

Wakacje to czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich! Zanim oddasz się wakacyjnej beztrosce, koniecznie przyswój sobie kilka podstawowych zasad, podanych poniżej. Warto też zapoznać się z poradnikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej i listem Pani Minister.

1. Nad wodą

· Kąpiemy się tylko w miejscach oznakowanych i wyznaczonych do kąpieli !!!
· Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których nie znasz dna !!!
· Słuchaj poleceń ratownika !!!
· W wodzie bądź ostrożny, nie utrudniaj kąpieli innym !!!
· Dbaj o czystość plaży !!!
· Przestrzegaj regulaminu kąpieliska !!!

2. W górach

· Zawsze idź szlakiem wyznaczonym !!!

· Słuchaj się opiekuna !!!
· Nie zbaczaj ze szlaku !!!
· Nie wyruszaj w góry podczas burzy !!!

3. Dbając o swoje bezpieczeństwo

· Do zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni;
· Dbaj o środowisko - nie wyrzucaj śmieci i nie zaśmiecaj otoczenia;
· Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych i pod opieką dorosłych;
· Zawsze mów opiekunom lub rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź sam;
· Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym;
· Nie korzystaj z propozycji podjazd lub jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi;
· Nie podchodź i nie zaczepiaj obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli wydaje się być łagodny.

. Gdy zaskoczy Cię burza nie chowaj się pod drzewami, one przyciągają pioruny. Jak najszybciej schowaj się w jakimś budynku - one posiadają piorunochrony.

Organizatora wyjazdu można sprawdzić w specjalnej internetowej bazie prowadzonej przez MEN www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Rodzice muszą być pewni, że miejsce pobytu ich dziecka jest bezpieczne, a także nadzorowane przez służby publiczne.

Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych: Wydziału Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju Edukacji www.ore.edu.pl, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii www.kbpn.gov.pl; www.dopalaczeinfo.pl oraz poradni internetowej: www.narkomania.org.pl. Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990, a także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12. Dodatkowo na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki www.msit.gov.pl można znaleźć informator o zasadach bezpieczeństwa nad wodą „Bezpieczna woda”. Dobrze zapisać lub zapamiętać również numery alarmowe: WOPR – 600 100 100 i górskie numery ratunkowe 985 lub 601 100 300.

Warto pamiętać także o:

  • odwiedzeniu strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” www.polakzagranica.msz.gov.pl,
  • bezpłatnej aplikacji iPolak – niezbędniku w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie: www.mfa.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ipolak,
  • rejestracji wyjazdu za granicę za pośrednictwem bezpłatnego serwisu „Odyseusz”, www.odyseusz.msz.gov.pl. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności mogą udzielić skutecznej pomocy,
  • adresach polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi) – szczególnie ważne dla organizatorów wypoczynku letniego, kierowników wycieczek - wychowawców, opiekunów dzieci i młodzieży, sprawdzaniu stron internetowych wszystkich kuratoriów oświaty dedykowanych wypoczynkowi.

UDANYCH WAKACJI!!!!!

aktualizowano: 2017-06-23
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: