Aktualności szkoły

Programa de Erasmus en Malaga 25

Nasza projektowa młodzież, poruszając się po ulicach Malagi, miała wielokrotnie okazję podejrzeć przygotowania do Semena Santa. Uwieczniła to na zdjęciach i nagraniach.

Zbliża się Wielki Tydzień, a Hiszpanie z tego rejonu organizują w tym czasie spektakularne procesje. Bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty na platformach, często na własnych ramionach przenoszą ulicami między świątyniami figury świętych w specjalnie dla nich uszytych strojach. Towarzyszy im śpiew pieśni pasyjnych i myzyka wykonywana przez orkiestry, dla których udział w celebracji jest zaszczytem i dumą. Władze miasta podają trasy i dostosowują rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Niektórzy turyści specjalnie w tym czasie przyjeżdżają do Hiszpanii, by dołączyć do świętowania. Trwają starania o wpisanie tej tradycji na listę Niematerialnych Dziedzictw Kulturowych UNESCO.

»
323
10
0
24 marca 2024 »

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur

W dniu dzisiejszym odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Uczestnicy zmagali się z zadaniami w dwóch kategoriach: JUNIOR i STUDENT. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

»
555
7
0
21 marca 2024 »

Programa de Erasmus en Malaga 24

Ostatni poniedziałek w Maladze! Dzień zaczęliśmy od śniadania, a po nim ruszyliśmy do pracy. Grupa Energetyczna wciąż zajmowała się instalacjami elektrycznymi i konserwacją urządzeń AGD.  Ochrona środowiska pielęgnowała rośliny, a chemicy zwiedzali laboratorium chemiczno-biologiczne "lbima". A po kolacji tradycyjnie graliśmy w piłkę na pięknych hiszpańskich obiektach sportowych.

»
296
14
0
20 marca 2024 »

Programa de Erasmus en Malaga 23

W niedzielę wstaliśmy rano, część grupy wybrała się na mecz lokalnego klubu piłkarskiego, natomiast reszta grupy została w ośrodku odpoczywając po wycieczce na Gibraltar, która była dzień wcześniej. O godzinie 14-tej wybraliśmy się do ogrodu botanicznego, jednak grupa, która poszła na mecz, zabłądziła i pojechała na drugi koniec miasta. Jednak pomimo tego w ogrodzie było przepięknie, choć niektóre głosy brzmiały, że piękniej będzie latem, gdy wszystkie drzewa, kwiaty i rośliny będą już kwitnąć. Po wizycie w ogrodzie botanicznym udaliśmy się do rezydencji na obiad, po czym oddaliśmy się dalszemu relaksowi w swoich pokojach. Dzień zakończył się kolacją oraz spotkaniem z wychowawczyniami.

Tymek Sz.

»
333
16
0
20 marca 2024 »

Programa de Erasmus en Malaga 22

Dziś (sobota) niemal sięgnęliśmy nieba, a na pewno chmur. Szczyt Gibraltaru okazał się jednym z piękniejszych jaki widzieliśmy. Droga powrotna rozpieszczała nas pięknymi widokami i zapachami rzadko spotykanych roślin. Małpy, jak to małpy - skaczą, podkradają smakołyki i ochoczo pozują do zdjęć. I jeszcze jaskinia. Tego nie da się opowiedzieć ani ująć w obiektywie. Tutaj musieliśmy uruchomić niemal wszystkie zmysły, by na zawsze zapamiętać jej piękno. Gibraltar - jedno z wielu miejsc na świecie, które swym urokiem udawania ludziom, że przyroda sama się czyni niezwykłą.

»
491
38
0
18 marca 2024 »

Programa de Erasmus en Malaga 21

Przedostatni piątek (15.03) do wyjazdu ze słonecznej Malagi spędziliśmy na praktykach. Zjedliśmy wspólny obiad, po którym odbyliśmy spotkanie z koordynatorką i razem z nią udaliśmy się do biura Euromindu na lekcję języka hiszpańskiego. Mieliśmy krótki test ze znajomości podstawowych zwrotów, który wszyscy pomyślnie zadaliśmy, a w nagrodę udaliśmy się na przepyszne churrosy. Dzień zakończyliśmy wspólną kolacją.

Kinga W.

»
325
5
0
20 marca 2024 »

Targi Edu Day Szczecin

Targi Edu Day Szczecin to przestrzeń do spotkań maturzystów, uczniów i nauczycieli oraz miejsce, w którym poznać można nowoczesne  trendy w edukacji i na rynku pracy, porozmawiać z przedstawicielami uczelni wyższych oraz ekspertami, a finalnie obrać drogę dalszego kształcenia i kariery.

Na zdjęciach tegoroczni maturzyści z kl. V T/E , V S/CH/CK oraz uczniowie IV CK/T

»
442
25
0
20 marca 2024 »

Konkurs Ekologiczny

Zapraszamy uczniów klas 7 i 8 z terenu województwa zachodniopomorskiego do wzięcia udziału w X Konkursie Ekologicznym. Szczegółowy regulamin w załączniku. Plakat. Partnerem ekologicznym X Konkursu Ekologicznego jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Patronat honorowy sprawuje również Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

»
567
1
2
11 marca 2024 »

IX Wojewódzki Konkurs Mistrz OZE

Uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z województwa zachodniopomorskiego zapraszamy po raz dziewiąty do udziału w Wojewódzkim Konkursie Mistrz OZE. Dla finalistów przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Regulamin w załączniku.

»
804
1
1
1 lutego 2024 »

Programa de Erasmus en Malaga 20

Trzeci czwartek na naszym wyjeździe minął bardzo szybko. Do codziennych obowiązków obu grup doszły wizyty kontrolne Pani Jerleckiej, oraz Pani Wawrzyniak. Pod lupą stanęły firma Imatec, oraz grupa ochrony środowiska. Po południu, po odbytych praktykach każdy spędził swój wolny czas na własny sposób. Część z nas poszła zakupić pamiątki z wyjazdu, a część uzupełniała braki w dokumentacji.

Tomek J. 

»
335
5
0
20 marca 2024 »

Kolejne spotkanie z energetyką wiatrową

Drugie spotkanie poświęcone morskim elektrowniom wiatrowym rozpoczęło się od pracy w grupach, należało ułożyć w odpowiedniej kolejności cykl życia siłowni od momentu planu i projektu aż do demontażu i recyklingu. Dowiedzieliśmy się ile powinności jest na etapie planowania inwestycji, m.in. o procedurach uzyskania warunków przyłączenia, o ocenie środowiskowej, o pomiarach wietrzności, przyrządach pomiarowych itp. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie 2E technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Szkolenie poprowadził Pan Krzysztof Tomaszewski.

»
358
6
0
16 marca 2024 »

Programa de Erasmus en Malaga 19

¡Hola!

Dzisiejszy dzień (środa) w Maladze rozpoczęliśmy jak każdy inny, czyli od pysznego śniadania. Wszystkie grupy wyruszyły do swoich miejsc pracy jeszcze przed ósmą. W międzyczasie nasze opiekunki odwiedziły dwa miejsca praktyk "Electronical Torcal" i "Ortega-Anor", w których pracują grupy energetyczne. Praktyki dla wszystkich uczestników zakończyły się przed szesnastą. Gdy wszyscy zjedliśmy obiad i odpoczęliśmy, zebraliśmy się przed naszym ośrodkiem i wyruszyliśmy w stronę biura Euromindu. Odbyły się w nim bardzo ciekawe i przydatne lekcje hiszpańskiego. Po ich zakończeniu ruszyliśmy w stronę centrum naszego pięknego miasta. Zagraliśmy tam bardzo intrygującą i kreatywną grę terenową. Przeznaczyliśmy na nią około 40 minut, w czasie których zrobiliśmy cudowne zdjęcia i filmy. W składzie zwycięskiej drużyny grali Maciej L, Janina, Cyprian, Tomasz J I Adrian. Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia dostaliśmy czas wolny, podczas którego mogliśmy zjeść i wrócić do ośrodka. Wieczorem po kolacji nasi koledzy oczywiście poszli grać w piłkę w parku.

Maciej L.

»
251
8
0
15 marca 2024 »
Galerie fotografii
Spotkanie z pracodawcami

Spotkanie z pracodawcami

Koniec roku szkolnego to idealna okazja do podsumowania współpracy na drodze szkoła-pracodawca, a jednocześnie - do zaplanowania przyszłych działań. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz przedstawiciele firm Tweetop, Qborg, Kan, Rems, Geberit oraz Politechniki Morskiej w Szczecinie. Z jednej strony mogliśmy pochwalić się osiągnięciami uczniów, ich sukcesami w konkursach zawodowych, wysokimi wynikami z egzaminów zawodowych, aktywnościami w programie Erasmus+ VET czy otrzymaniem Odznaki Szkoły eTwinning. Z drugiej strony podziękowaliśmy za nieoceniony wkład firm i jednostek branżowych w organizację specjalistycznych szkoleń, doposażenia sali warsztatów OZE jak i ufundowania nagród do szkolnych konkursów Mistrz OZE i Najlepszy w zawodzie. Bez ścisłej, wielopłaszczyznowej i długotrwałej współpracy pracodawca+szkoła nie uda się przygotować dobrze wykwalifikowanego pracownika, gotowego wejść na rynek pracy. Takie spotkanie okazało się niebywałą okazją do wymiany doświadczeń, przedstawienia przykładów dobrych praktyk i zaplanowania przyszłych działań. O kształceniu zawodowym można rozprawiać długo, a my mieliśmy tą przyjemność, że mogliśmy to zrobić przy pysznych przekąskach przygotowanych przez naszego Mistrza Kuchni - Pana Grzegorza Wociala. Poczęstunek z zakresu kuchni hiszpańskiej i włoskiej dał też pretekst do porozmawiania o zagranicznych praktykach zawodowych, które są realizowane od trzech lat, przez naszych uczniów w ramach programu Erasmus+ VET - Akredytacja Erasmusa 2021-2027.

Bezpieczne wakacje 2025

Bezpieczne wakacje 2025

Drodzy Uczniowie, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed poważnymi zagrożeniami, które mogą towarzyszyć wakacjom 2025. Od ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce po napięcia geopolityczne na świecie - świadomość i odpowiednie przygotowanie mogą decydować o zdrowiu i życiu. RCB wraz z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowało praktyczny przewodnik, który warto przeczytać przed każdym urlopem. Bezpieczeństwo podczas burzy - pierwsze kroki mogą uratować życie. Burze w Polsce należą do zjawisk, które przybierają coraz bardziej gwałtowny charakter. Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas burzy według RCB obejmują: Unikanie najwyższych punktów terenu - pioruny najczęściej uderzają w drzewa, szczyty i samotne obiekty. Przyjęcie pozycji kucznej ze złączonymi nogami, by zmniejszyć ryzyko porażenia tzw. napięciem krokowym. Odsunięcie się od metalowych przedmiotów, które przewodzą prąd - nie należy ich dotykać ani mieć przy sobie. Unikanie kontaktu z wodą, nawet w postaci prysznica czy zmywania naczyń. W warunkach domowych kluczowe jest odłączenie urządzeń elektrycznych, zamknięcie okien i zabezpieczenie przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr. Alerty SMS od RCB i IMGW są podstawowym źródłem informacji o zagrożeniach pogodowych w regionie. Wichury: jak przetrwać gwałtowny wiatr? Silny wiatr powyżej 88 km/h stanowi poważne zagrożenie - może powodować łamanie gałęzi, porwanie przedmiotów z balkonów i uszkodzenia infrastruktury. RCB zaleca:- Zamykanie rolet i okiennic, zabezpieczenie balkonu i ogrodu.- Naładowanie telefonu - w razie awarii prądu to jedyny kanał kontaktu.- Unikanie otwartych przestrzeni i drzew, które są szczególnie niebezpieczne podczas porywistego wiatru.- Po wichurze należy udokumentować szkody fotograficznie - to ułatwia dochodzenie roszczeń ubezpieczeniowych. Pomoc sąsiedzka i wspólne działania mogą okazać się nieocenione. Fale upałów - realne zagrożenie, szczególnie dla dzieci i seniorów IMGW zapowiada na lato 2025 temperatury powyżej normy, zwłaszcza w centrum kraju. Udar cieplny może być śmiertelny, dlatego należy:- Nawadniać organizm wodą niegazowaną i unikać alkoholu.- Chronić skórę kremami z SPF 30+, nosić lekką odzież i nakrycie głowy.- Ograniczyć aktywność fizyczną w godzinach 11:00-15:00.- Nigdy nie zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie - temperatura w środku może osiągnąć 60C w kilkanaście minut.- Objawy przegrzania (zawroty głowy, nudności, osłabienie) wymagają natychmiastowego działania: chłodzenia ciała i podania płynów. - - Osoby starsze oraz przyjmujące niektóre leki są w szczególnej grupie ryzyka. Bezpieczeństwo nad wodą: czujność i rozsądek W 2024 roku w Polsce utonęło ponad 400 osób - najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach. RCB apeluje: Pływaj wyłącznie na kąpieliskach z ratownikiem. Zawsze zakładaj kamizelkę ratunkową na łódce, kajaku lub rowerze wodnym. Nie skacz na główkę bez sprawdzenia głębokości - to główna przyczyna urazów kręgosłupa. Nie pij alkoholu przed kąpielą i nie zostawiaj dzieci bez opieki - nawet przez chwilę. Zanurzenie się w wodzie po silnym nagrzaniu organizmu może prowadzić do szoku termicznego, skurczów i omdlenia. Znajomość terenu - dna zbiornika, prądów i wirów - zwiększa szanse na bezpieczny wypoczynek. Górskie wyprawy: piękne, ale niebezpieczne bez przygotowania. Warunki w polskich górach zmieniają się błyskawicznie. Poranne słońce może ustąpić burzy w ciągu godzin. RCB i GOPR apelują: Sprawdź prognozę IMGW przed wyjściem na szlak. Zapisz numer GOPR: 601 100 300 w telefonie. Nie szukaj schronienia pod drzewami podczas burzy - lepiej kucnąć w obniżeniu terenu. Zabierz mapę, latarkę, naładowany telefon i odpowiedni ubiór - także na wypadek nagłego ochłodzenia. W razie pogorszenia pogody schodź z grani i szczytów natychmiast. Bezpieczeństwo w górach to przede wszystkim respekt dla przyrody i własnych ograniczeń. Zagraniczne wyjazdy w 2025 roku - większe ryzyko geopolityczne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o bieżące śledzenie komunikatów dostępnych na www.gov.pl/web/dyplomacja, szczególnie w kontekście napięć na Bliskim Wschodzie. RCB i MSZ przypominają: Zapisz dane ambasady lub konsulatu - to pierwsze źródło pomocy w sytuacji kryzysowej. Zarejestruj podróż w systemie Odyseusz - ułatwi to kontakt w razie ewakuacji lub zagrożenia. Sprawdź wymagania wizowe i szczepienia, np. przeciw WZW A i B w Egipcie czy Tunezji. Upewnij się, że masz ważne ubezpieczenie podróżne, obejmujące koszty leczenia i transportu medycznego. Podróżując, warto także pamiętać o lokalnych przepisach - nieznajomość prawa nie chroni przed konsekwencjami. RCB apeluje, by przed każdym wyjazdem - krajowym czy zagranicznym - zrobić plan bezpieczeństwa. Ekstremalne zjawiska pogodowe, upały i niestabilna sytuacja międzynarodowa to wyzwania, które mogą wpłynąć na przebieg nawet najlepiej zaplanowanego urlopu. Bezpiecznych, wspaniałych wakacji! Pozdrawiamy.

X Wojewódzki Konkurs Mistrz OZE - wyniki

X Wojewódzki Konkurs Mistrz OZE - wyniki

Uczniowie z klas 7 - 8 szkół podstawowych przystąpili do zawodów finałowych Wojewódzkiego Konkursu Mistrz OZE, zmagając się w pierwszej części z testem 30 pytań z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz w drugiej - z 10 zadaniami obliczeniowymi powiązanymi tematycznie z systemami i urządzeniami energetyki odnawialnej. Poziom wiedzy i aktywność uczestników były imponujące. Wygrała ta uczennica, która była najbliżej uzyskania 80 punktów z trzech etapów konkursu. W załączeniu umieszczamy punktację końcową. Karolinie, Aleksandrze i Oliwii serdecznie gratulujemy pięknych wyników. Na uczestników konkursu czekały cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, przez firmę Qborg - patronat merytoryczny i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - Partner Ekologiczny Konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominek od firmy Tweetop oraz Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczniowie z miejscem 7 i większym otrzymali też gadżety i upominki od firm Kospel, Kostrzewa i Viessmann.  Dziękujemy za patronat honorowy Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i informujemy, że konkurs znajduje się w wykazie zawodów wiedzy uwzględnianych przy rekrutacji do szkół średnich. Dziękujemy opiekunom za przygotowanie uczestników i chęć udziału w X edycji tego konkursu! Konkurs przygotowały Pani Elżbieta Lesińska i Pani Agnieszka Raducka - nauczycielki zawodu na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Wspierali nas organizacyjnie uczniowie klasy 3E: Ada i Janek.

Szkolenie w BIMs Plus

Szkolenie w BIMs Plus

                                          Dzięki uprzejmości pana Dariusza Sobieckiego, szefa szczecińskiego oddziału hurtowni BIMs PLUS - jednej z największych sieci hurtowni instalacyjnych w Polsce - klasa 3E (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) miała okazję uczestniczyć w dwóch interesujących szkoleniach, które odbyły się w salach szkoleniowych w siedzibie firmy w Warzymicach. Pani Katarzyna Olejniczak, pan Jakub Andrzejak oraz pan Paweł Chojnacki z GEBERIT-u przedstawili ofertę firmy w zakresie stelaży montażowych dla urządzeń sanitarnych, systemów do wykonywania instalacji wodnych, grzewczych i kanalizacyjnych oraz systemów podciśnieniowych do odwadniania dachów. Poza uzyskaniem podstawowych informacji na temat tych produktów, uczniowie mieli możliwość praktycznego wykonania połączeń w technologiach, które na co dzień nie są dostępne na warsztatach szkolnych np. za pomocą zgrzewania doczołowego. Pan Mirosław Dudek dokonał przeglądu nowoczesnych narzędzi instalacyjnych z oferty firmy REMS i zaproponował ćwiczenia praktyczne z ich wykorzystaniem. Można się było więc osobiście przekonać, że wykonywanie cięcia, gięcia i kielichowania rur miedzianych, kalibrowanie i fazowanie rur wielowarstwowych – jest zdecydowanie łatwiejsze i bardziej precyzyjne, jeśli używamy w tym celu profesjonalnego sprzętu dobrej jakości. Następnie pan Dariusz Sobiecki opowiedział o działalności hurtowni BIMs PLUS i oprowadził grupę po obiekcie, przedstawiając zasady funkcjonowania poszczególnych działów. Szczególnie ciekawie wygląda logistyka części magazynowej firmy, oparta na nowoczesnych systemach komputerowych. Wizytę w BIMs PLUS zakończyła smaczna niespodzianka w postaci pizzy :) Dziękujemy bardzo panu Dariuszowi Sobieckiemu za gościnne przyjęcie i już cieszymy się na następne zaplanowane spotkania!

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone