Fotogalerie

Fotogalerie 28 kwietnia 2013 wyświetleń: 2636

Zajęcia praktyczne w Ostoi - biomasa

W czwartek 18 kwietnia 2013r. klasa I Technikum Kształtowania Środowiska o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyła w zajęciach praktycznych, które odbyły się w Ośrodku Szkoleniowo - Badawczym w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi. Było to trzecie spotkanie z serii zaplanowanych zajęć w ramach współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie.

Tematyka zajęć związana była z pozyskiwaniem energii z biomasy. Biomasa jest substancją organiczną, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Występuje zazwyczaj w formie drewna, słomy, osadów ściekowych, odpadów komunalnych albo roślin energetycznych. Biomasa to także materiał roślinny, hodowany wyłącznie w celach energetycznych, m.in. na plantacjach topoli, czy wierzby. Spotyka się biomasę w formie gazowej, czyli biogaz spotykany jako tzw. gaz pirolityczny (gaz drzewny z utlenienia drewna) lub gaz wysypiskowy pochodzący z fermentacji odpadów organicznych. Biomasa może mieć również formę ciekłą, np. estry kwasów tłuszczowych, olej rzepakowy (biodiesel), metanol bądź etanol. Zwykle dwie tony suchego drewna lub słomy są energetycznie równoważne jednej tonie węgla, a 1 m3 biogazu jest równoważny energetycznie 1 kg węgla.

Po bardzo ciekawym wykładzie związanym z bogatym opisem przykładów biomasy uczniowie przystąpili do wykonania obliczeń, mających na celu ocenienie kosztów wytworzenia energii dla mieszkań o różnym zapotrzebowaniu energetycznym. Uczniowie pracowali w sześciu zespołach i analizowali różne przykłady, mając jako zmienne: rodzaj biomasy i jej właściwości.

Podkreślić należy, że uczniowie wykazali się dodatkową aktywnością przynosząc różne ilości: słomy, siana, wiór, trocin, skorup i itp.        

Agnieszka Raducka

aktualizowano: 2013-04-28
cofnij drukuj do góry
Wszystkich albumów: