Przecieki z Biblioteki
2019 - rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Uchwałą Sejmu RP 2019 rok został ustanowiony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w. To dzięki „uznaniu słowa i czynu wielkiego pisarza”.
2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Uchwałą Sejmu RP 2019 rok został ustanowiony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w. To dzięki „uznaniu słowa i czynu wielkiego pisarza”.
100 rocznica urodzin
Kiedy 20 maja 1919 roku na świat przyszedł Gustaw Herling-Grudziński nikt wówczas nie przypuszczał, jak wielkiego pisarza, eseistę, publicystę emigracyjnego i krytyka literackiego będą mieć polskie karty literatury. To właśnie dzieła Herlinga-Grudzińskiego są tłumaczone na wiele języków i znane na świecie.
Jak przypomniano w uchwale: „Losy i twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”. Ponadto zaakcentowano szczególne publikacje autora, w tym „Inny świat. Zapiski sowieckie” oraz „Dzienniki pisanego nocą” – osobistą kronikę historii Polski i Europy w XX wieku, widzianą z emigracji oczami polskiego patrioty i Europejczyka.
„Jesteśmy z takiej materii, z jakiej robione są sny”
O książce „Inny świat” można powiedzieć, że była „pierwszym w literaturze światowej, artystycznie doskonałym, pełnym miłosierdzia oraz nadziei świadectwem martyrologii więźniów sowieckiego łagru. Napisał ją zaledwie 30-letni autor, który sam doświadczył okrucieństwa komunistycznego miejsca kaźni. Tym większa była gorycz pisarza, gdy część intelektualnych elit Europy nie chciała przyjąć do wiadomości jego relacji”.
Wśród patronów 2019 roku uhonorowani zostali również: Anna Walentynowicz, Stanisław Moniuszko, a także wydarzenia: Unia Lubelska i Powstania Śląskie.
źródło: Lustro Biblioteki