Aktualności

Aktualności 16 marca 2017 wyświetleń: 6799

Uroczyste otwarcie "BiblioboXXa Partnerstwa Odra" w ZS 2

Dzisiaj nastąpiło uroczyste otwarcie "BiblioBoXXa Partnerstwa Odra". Dawid, Bartosz i Dominik z naszej szkoły w listopadzie 2016 roku zaangażowali się w ciekawy projekt BiblioBoXX Partnerstwa Odra, w wyniku którego nastąpiło przetworzenie nieużywanej budki telefonicznej na funkcjonalną biblioteczkę uliczną, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Większość prac modernizacyjnych bibliobudki wykonali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu. Miło nam było gościć wielu wyśmienitych gości po stronie niemieckiej i polskiej. Mamy nadzieję, że dbając o dobre imię Polski, wszyscy użytkownicy biblioteczki będą z niej korzystać w sposób zgodny z przeznaczeniem :) Relacja w TVP.

             Projekt jest prowadzony przez Kancelarię Senatu Berlina (Der Regierende Bürgermeister von Belrin Senatskanzlei) i Instytut Długotrwałości w Edukacji, Pracy i Kulturze (INBAK). Obie instytucje były dziś reprezentowane przez Konrada Kutta, Margerete Aßfalg, Andrzeja Burchhardta, Rudolfa Wachsmutha, Norberta Hoffmanna, Jacqueline Hayden, Barbarę Działach, Gudrunę Glubrecht, Jensa Buske, Sigridę Bodagh. Osoby te od kilku lat prowadzą projekt "Nachhaltige BücherboXX", którego główne hasło brzmi "Książki łączą Europę". Dotychczas projekt ten realizowano tylko we Francji, Anglii i Holandii.

            Pracami organizacyjnymi pomiędzy stroną niemiecką i polską koordynowała Pani dr inż. Joanna Czerwińska - Dyrektor Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego w zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (ZUT w Szczecinie), której dziękujemy za poświęcony czas i nieocenione wsparcie. Ponadto pojawili się przedstawiciele patronów honorowych: Pani Bogna Tokarska (Książnica Pomorska) oraz Pani Cecylia Judek (Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Zachodniopomorski Oddział). Przybyły Panie z Zamku Książąt Pomorskich: Wioleta Słoka (Zastępca Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich) oraz Danuta Grochulska (Dział Edukacji Artystycznej). Dziedziniec na Zamku będzie od 21 kwietnia kolejnym miejscem "wędrówki budki". Zaproszenie przyjęła również Pani Patrycja Rogalska, dzięki której usłyszeliśmy o tym projekcie i która dała nam doskonałe referencje po wygranym ogólnopolskim konkursie "Postaw na Słońce". Strona polska miała równie mocną reprezentację pod przewodnictwem Pani Magdaleny Zarębskiej- Kuleszy - Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. W otwarciu udział wzięły też panie z Łobza i Wrocławia, które również będą gościć budkę w swoich miastach. Cieszymy się więc, że do Szczecina przybyły: Pani Czesława Gersztyn – Dyrektor ZSZ nr 5 z Wrocławia wraz z Panią Zofią Kawecką oraz Pani Renata Schmidt z Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie.          

Wszystkich uczestników uroczyście przywitał Pan Bogusław Nowak - Dyrektor Szkoły. Prowadząca ceremonię otwarcia, Pani Anna Jerlecka, zapoznała zgromadzonych z ideą całego projektu. Następnie niemieccy koordynatorzy projektu opowiedzieli o jego interdyscyplinarnym znaczeniu oraz wręczyli certyfikaty uczniom i nauczycielce - Pani dr inż. Agnieszce Raduckiej. Na ręce Dyrekcji wręczono pamiątkową tablicę z certyfikatem UNESCO. Prowadzący projekt, Pan Konrad Kutt wyróżnił także Panią Dyrektor Ewę Skotnicką, która już od spotkania listopadowego gorąco wspierała szkolną akcję. Uczniowie naszej szkoły w rewanżu podziękowali za gościnę w Berlinie, możliwość uczestniczenia w projekcie i sposobność sprawdzenia swoich zawodowych umiejętności. Bibliobudka to wspólne dzieło kilkunastu uczniów berlińskich, szczecińskich i wrocławskich. Każde warsztaty były dla uczniów okazją do wymiany kulturowej i doskonalenia umiejętności językowych.

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi z udziałem Pani Kurator, Pana Kutta i Dyrektora Szkoły w asyście uczniów biorących udział w projekcie. Następnie przedstawiciele klasy strażackiej i wojskowej ułożyli zgromadzone przez uczniów Gimnazjum nr 24 i technikum książki. Aby uświetnić tę uroczystość w części artystycznej wykonano skecz w języku niemieckim związany z wyjaśnieniem przeznaczenia budki oraz piosenkę Anny Jantar, której wielkim fanem jest niemiecki koordynator projektu. Na zakończenie każdy z gości mógł podejść do budki i ocenić zgromadzone pozycje literaturowe. Część artystyczną oraz scenerię wokół budki organizowali uczniowie pod opieką p. Anny Jerleckiej, p. Agnieszki Burdzań, p. Elżbiety Lesińskiej, p. Judyty Piwko, p. Sylwii Kęsy. Nad ustawieniem budki dzień wcześniej pracowali uczniowie 2E pod opieką p. Adama Zakrzewskiego i p. Andrzeja.

Warto wspomnieć, że Szczecin jest pierwszym polskim miastem, w którym BiblioBoXX się pojawił i to od naszej szkoły rozpocznie on swoją podróż po regionach Odry. Cele projektu to także propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, recyklingu i ekologii, integracja polsko-niemiecka, poznanie kultury niemieckiej i wzbogacenie umiejętności językowych oraz zawodowych, ale przede wszystkim promocja czytelnictwa i idei "Bookcrossingu".

Prace nad budką trwały ponad dwa miesiące i obejmowały 4 warsztaty, na których uczniowie z różnych zawodów we współpracy niemiecko-polskiej wykonywali poszczególne elementy BiblioBoXXa.

Uczniowie naszej szkoły z zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: Bartosz Juruć, Dawid Łutowicz i Dominik Both pod opieką Pani dr inż. Agnieszki Raduckiej, wraz z uczniami z Wrocławia pracowali na pierwszych warsztatach pod nazwą „Technika solarna i design”. 

Uczniowie sprawdzili swoje umiejętności podczas montażu przewodów i urządzeń elektrycznych, które służą jako instalacja elektryczna biblioteczki. Źródłem prądu jest panel fotowoltaiczny, który konwertuje energię słoneczną w elektryczną. Nagromadzona w akumulatorach energia elektryczna zasila oświetlenie, wyświetlacz napisu oraz gniazdo USB służące do ładowania urządzeń elektronicznych.

Na dwóch kolejnych warsztatach: „Techniki drzewna i szklarska” oraz „Techniki malowania i wykończenia” pracowali uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 z Wrocławia. Dzięki nim mamy design budki, instalację elektryczną, regały i ławkę oraz ostateczny wygląd biblioteczki.

Zaplanowano, iż biblioteczka na terenie szkoły będzie stała miesiąc, dlatego też zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina, tych małych i dużych do odwiedzenia naszej szkoły i wypożyczenia wybranej książki. Zasada "Weź książkę - Przeczytaj książkę - Przynieś książkę". Wędrówkę książek możemy śledzić na stronie www.bookcrossing.com wpisując numer BCID znajdujący się na naklejce wewnątrz książki. Kolejni goszczący budkę to Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, miasta Łobez, Wrocław, a być może Gorzów Wlkp. i Poznań.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW O BIBLIOBOXXIE - KLIKNIJ TU.

aktualizowano: 2017-04-28
Wszystkich rekordów:
poczta

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Zespół Szkół Nr 2 im. Władysława Orkana

ul. Portowa 21, 70-833 Szczecin, tel: 91-44-151-62, 91-44-151-65 fax: 91-44-151-60 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone