Aktualności 6 listopada 2016 wyświetleń: 3666

Ekologiczna budka z książkami

Niemiecko-polski projekt "BücherboXX" i zaproszenie do niego naszej szkoły to doskonałe uczczenie 10-tej rocznicy zawarcia Partnerstwa-Odra (nieformalna sieć kooperacyjna czterech zachodnich województw Polski oraz czterech wschodnioniemieckich krajów związkowych). Uczniom naszej szkoły przypadło zadanie zapewnienia oświetlenie "ekologicznej budki z książkami", które będzie pochodzić z modułu fotowoltaicznego. Celem projektu jest także popularyzacja czytelnictwa i oze zarazem, oraz edukacja poprzez wykonanie przez uczniów mobilnego punktu wymiany książek w poddanych recyklingowi budkach telefonicznych. W projekcie po stronie polskiej będą brali udział także uczniowie z Wrocławia i Zgorzelca. Hasło przewodnie brzmi "Książki łączą Europę".

"Nachhaltige BücherboXX" to projekt kształcenia zawodowego, w którym udział biorą uczniowie szkół średnich w zawodach: technik konstrukcji metalowych, stolarz, cieśla, szklarz, malarz, lakiernik, elektronik oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej a także projektant produktu, logistyk i technik transportu.

Uczniowie adoptują stare budki telefoniczne na biblioteczki uliczne, uzyskując przy tym specjalistyczne kwalifikacje zawodowe i ponadzawodowe. Najważniejszy cel projektu to działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Pod uwagę bierze się zarówno względy środowiskowe (recykling nieużywanych budek), aspekty kulturalne i polityczne (spotkania naszych uczniów z niemieckimi), jak i współpracę z przyszłymi użytkownikami ulicznych biblioteczek i propagowanie idei czytelnictwa oraz "bookcrossingu".

Korzyści niemiecko-polskiego projektu to:

- pogłębienie niemiecko-polskiej współpracy,

- wspólne budowanie "budki z książkami" przez uczniów niemieckich i polskich,

- nabycie i udoskonalenie kompetencji zawodowych,

- poszerzenie zdolności lingwistycznych i kulturowych,

- zbudowanie produktu końcowego, który jest zgodny z zasadami dbania o środowisko i zrównoważonego rozwoju oraz produktu użytecznego publicznie,

- propagowanie idei czytania książek,

- wystawa "budki z książkami" w miastach, które biorą udział w projekcie,

- wyróżnienie dla szkoły.

Zadanie uczniów: w trakcie wyjazdowych warsztatów do Berlina grupa polskich uczniów wraz z niemieckim dobierze i zamontuje moduł fotowoltaiczny, który będzie źródłem zasilania elektrycznego, zapewniającego oświetlenie w budce.

Projekt "Nachhaltige BücherboXX" realizowany jest od pięciu lat w Niemczech, natomiast od trzech lat rozszerzył się na Europę. Nieczynne budki telefoniczne przekształcono na użyteczne biblioteczki już we współpracy z Francją, Holandią i Anglią. Miło nam, że w 2016 roku projekt objął też Polskę.

aktualizowano: 2017-02-07