Aktualności 2 czerwca 2019 wyświetleń: 2531

Miareczkowanie w laboratorium Zakładów Chemicznych "Police"

Uczniowie I klasy technik technologii chemicznej przeprowadzili analizy ilościowe, polegające na miareczkowaniu kwasu siarkowego za pomocą trzech metod: miareczkowania odwrotnego, strąceniowego i alkacymetrycznego. Sprawne kropelkowanie i obserwacja zmiany barwy pozwoliły osiągnąć poprawne wyniki analiz. Zapoznano nas z zasadą działania autoanalizatora przepływowego AA3, służącego do oznaczania metodami kolorymetrycznymi: azotu amonowego, fosforu i potasu w nawozach (NPK) oraz z fotometrią płomieniową (potas). Laborantki, szczególnie Pani Agnieszka Kocoń i Pani Weronika Mazurkiewcz wprowadziły nas w świat titrantów, biuret, roztworów mianowanych, analitów, pipetowania próżniowego. Natomiast obserwacja barwy, dzięki dodaniu barwnego wskaźnika, wywołała niezwykłe emocje.

Dziękujemy Pani Ewie Chmielewskiej, która przeprowadziła dla nas szkolenie z zakresu BHP i ppoż, Panu Waldemarowi Sawiczowi za opiekę podczas przemieszczania się po terenie zakładów oraz wyposażenie w środki ochrony osobistej (kaski, kamizelki, okulary oraz zestaw masek gazowych).

Zdjęcia pochodzą z zasobów internetowych i nie zostały wykonane na terenie Zakładów Chemicznych "Police". opr. Agnieszka Raducka

aktualizowano: 2019-06-02